مطالب و قالب این وبسایت تا چند روز آینده بهسازی میگردد
این نسخه به صورت آزمایشی قرار دارد

نظر سنجی
نظرتان در مورد مطالب این وبسایت چیست ؟
عالی
حوب
متوسط
ضعیف

معرفی

حضرت آیة الله محمد باقر حکمت نیا بزرگمردی بود که عمر پر برکت خود را سرمایه عشق خدا کرد و این عشق نه تنها ایشان را از خانواده و جامعه جدا نساخت که عاشقانه به خدمت آنها در آورد ... تمام عمر خود را ...در راه نشر معارف اهل بیت وقف نمود و در این مسیر از هیچ مشکلی نهراسید و خستگی و اندوه در وجودش رخنه نکرد .


درباره اعتقادات می فرمودند که عقیده انسان باید مبتنی بر علم باشد و گرنه عقیده نخواهد بود . عقیده پیوند انسان با واقعیتهای جهان است که جز با علم پدید نیاید . وقتی انسان حقیقت واقعیت ها را در نفس خویش و در جهان مشاهده کند ، بین درون او و آن واقعیات ها پیوندی پدید می آید و گرهی میخورد که از آن به عقیده تعبیر میکنیم ، بدون علم ، عقیده ای نیست ، بلکه توهم است و خیال پردازی .


... در آسمان و زمین ، در دشت و دریا و حتی درون سلولهایی که از پشت شیشه میکروسکوپ بدانها می نگریست خدا را می دید و محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام و همه اعتقادات را در همان ذره مشاهده می فرمود .

در  فرمولهای شیمی که عرضه میکرد و از خلال آیات الهی که آنها را در خلقت خدا نشان میداد ، ولایت ، رسالت ، عدالت ، رسالت ، عدالت ، شفاعت ، توسل ، کوثر ، قضل وقدر ، مشیت و ... را چنان اثبات می فرمود که در وجودت نفوذ میکرد و به گونه ای با فکرت عجین میشد که یارای انکارش را نداشتی ، بلکه با تعجب از خود می پرسیدی : چگونه تا به حال این بدیهیات را نمی دیدم و چرا نمی اندیشیدم و غافل بودم ؟

با هر شخصی به اندازه عقل او سخن میگفتند ، از این رو همه از مجلس ایشان بهره مند می شدند و کسی دست خالی از محضرشان بیرون نمی رفت .

با هر دانشمندی با توجه به رشته تخصصی او صحبت می کردند و از همان راه خدای سبحان و پیامبر اکرم و .. را ارائه می فرمودند . زبان  ایشان زبان فطرت بود که همان زبان دین خدا ، زبان پیامبران و اولیاء و یگانه موج ارتباطی بین رسانه های الهی و مردم است ... با همین زبان ، مردم را به سوی خدا فرا میخواندند و برای پیوند با مردم ، تلاش خود را به کار میگرفتند و از فنون مختلف استفاده میکردند تا فاصله میان مردم و روحانیت را قیچی کنند و آنها بتوانند در همه حال و هر زمان و مکانی با کمال راحتی مسائل خود را مطرح نمایند و به خوبی معنی پدر بودن روحانی را دریابند ، زیرا ایشان روحانی را پدر جامعه می دانستند و خود در تمام زندگی بی آلایش خویش ، الگویی عملی از این ارتباط پدرانه بودند .


برگرفته از کتاب مجذوب حق


در مورد ولایت نظرات ایشان بسیار ناب و منحصر به فرد بود . ایشان مصداق بارز تولی را امروزه پیروی از ولایت فقیه میدانستند و مصداق بارز تبری را مبارزه با صهیونیسم معرفی میکردند .
به قدری در مورد تبعیت از ولی فقیه تاکید داشتند که  ولی فقیه را به عنوان سر برای پیکره جامعه و مردم می دانستند که در صورتی که ارتباط بین مردم و ولایت فقیه قطع شود حیات آنها نیز از بین خواهد رفت و جامعه بدون ولایت حیاتی نیز نخواهد داشت .

 ايشان مردي فاضل و اديب از خانداني سياست مدار و مبارز، و مادرشان بانوئي مؤمنه از خاندان آل آقا ، منتسب به سلسلة جليلة روحانيت از نسل آيت الله آقا وحيد بهبهاني و علامة بزرگ مجلسي ، شيخ مفيد و سعيد بن جبير اعلي الله مقامهم بودند .

زندگي ساده اين بزرگ مرد، بيانگر التزام معظم له در إقتداء به مولايشان حضرت اميرالمؤمنين علي «عليه السلام» مي باشد. تاكيد فراوان معظم له به داشتن انديشه آزاد ، حركت بر مبناي علم، و عمل منحصراً بر اساس تقوي ، كه همانا  « رعايت و ايفاي حقوق همگان و استيفاي حقوق خود » مي باشد و خدمت بدون توقع و چشم داشت،  نسبت به تمام خلايق،  از رؤوس درسهاي اين معلم بزرگ بود .

اين راد مرد عرصة علم و تقوي و اين عبد صالح و عامل به وظايف الهي ، سرانجام در بامداد ششم بهمن ماه 1380 در سفري به بلده طيبه قم، در ايام ولادت حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام الله، الله گويان دعوت حق را لبيك گفتند، و در جوار حرم بهشت آساي امام علي بن موسي الرضا «عليه آلاف التحيه والثناء» ( صحن آزادي، رواق غربي ورودي مرقد شيخ بهائي «عليه الرحمه» ) آرميدند. «وَ السَّلامُ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَومَ يَمُوتُ وَ يَومَ يُبعَثُ حَيـّاً».

بخشی از كتاب  مختصري از زندگينامه حضرت آية الله العظمي محمد باقر حكمت نيا«قدس سره».


لینکها


در صورت انتخاب کلید "تایید" ماژول مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 عنوان رشته تحصیلی :


عنوان شغل :